.

Wszystkie kategorie

15paź

Rodzaje kluczy i ich zastosowanie

Majsterkowanie w zaciszu własnego domu nigdy nie było tak proste, jak teraz. Wystarczy wyposażyć się w adekwatne do rodzaju wykonywanych prac rodzaje kluczy i można samodzielnie wykonać większość napraw w domu, w samochodzie albo np. w ogrodzie. Wśród najbardziej niezbędnych kluczy do wszelkiego rodzaju napraw wyróżniamy:

Klucze płasko-oczkowe umożliwiają precyzyjne „chwytanie” śrub z każdej strony – tym samym zapobiegają one niszczeniu ich nakrętek. Dynamometryczne klucze są wykorzystywane do dokręcania śrub z odpowiednim momentem siły. Dzięki kluczom dynamometrycznym żadne ze śrub nie zostaną przeciągnięte.

Klucze dwustronne są stosowane do odkręcania śrub sześciokątnych, a nasadowe w prostych pracach domowych oraz przez profesjonalistów zajmujących się wykańczaniem wnętrz. Wyróżnia je uniwersalność zastosowań.

Klucze trzpieniowe umożliwiają natomiast sprawne odkręcanie śrub, które są używane w mechanizmach elektronicznych oraz samochodowych. Wyróżnia się także klucze nastawne, które są wykorzystywane do przykręcania i odkręcania nakrętek i śrub o różnych wymiarach.

Można wymienić także:

  • Klucze krzyżowe, do kół – używa się ich do odkręcania oraz przykręcania kół samochodowych.
  • Klucze do rur – umożliwiają  sprawne oraz szybkie dostosowywanie wszelkiego rodzaju połączeń.
  • Klucze hakowe – to klucze hydrauliczne, które najczęściej są używane do odkręcania oraz skręcania rur.
  • Klucze do przewodów hamulcowych -  najlepiej nadają się do odkręcania „nakrętkiem” na różnego rodzaju przewodach (np. hamulcowych).
  • Klucze do podbijania – (tzw. „podbijaki”) najlepiej sprawdzą się w ciężkim sprzęcie – w maszynach budowlanych, w kolejnictwie albo w profesjonalnych serwisach samochodowych.
  • Klucze rurowe – umożliwiają sprawne wykonywanie  wielu prac montażowych oraz demontażowych. Ułatwiają przykręcanie i odkręcanie różnego rodzaju nakrętek, śrub, złączy albo gwintów.
  • Klucze płaskie jednostronne – są używane do wkręcania oraz wykręcania śrub sześciokątnych.

Zaopatrując się z czasem w różne rodzaje kluczy, będzie można zaoszczędzić na naprawach, które  w końcu będzie można wykonywać samodzielnie.