.

Wszystkie kategorie

19lis

Kilka wskazówek, jak używać pistoletu lakierniczego

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w zakładzie lakierniczym jest pistolet natryskowy. Prawidłowe zastosowanie komponentu wpływa na ostateczny rezultat pracy. Pozwala na właściwe nałożenie preparatu. Odpowiednio wykonana powłoka lakiernicza stanowi podsumowanie dobrze wykonanej naprawy i zachęca do skorzystania z oferty zakładu. Jak należy używać pistoletu lakierniczego?

Czym jest pistolet lakierniczy?

Pistolet lakierniczy to niezwykle wszechstronny sprzęt przeznaczony do malowania różnych obiektów. Na tej liście znajdują się elementy wyposażenia domu, karoserii samochodowej, ogrodu, a także wiele innych. Pistolet lakierniczy jest urządzeniem, które przeznaczone jest do nakładania powłoki malarsko-lakierniczej czy też ochrony antykorozyjnej. Z jego walorów korzystają pracownicy warsztatów blacharsko-lakierniczych, przemysłu. Co więcej, jest ceniony przez pasjonatów lakiernictwa artystycznego i modelarstwa.

Jak używać pistoletu lakierniczego?

Niezależnie od marki produktu i budowy, zasady posługiwania się urządzeniem są takie same. Podczas pracy koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ocenę odległości, wyczucie prostopadłości i prostoliniowości ręki, która przesuwa się w stosunku do stałego elementu. Nie bez znaczenia jest masa sprzętu, która powinna być jak najniższa. Co więcej, uwzględniamy również położenie środka ciężkości, przede wszystkim przy pistoletach wyposażonych w górny zbiornik.

Podkreślić należy fakt, że linie pneumatyczne, skierowane do kabiny lakierniczej powinny być wyposażone w filtry przygotowania powietrza lub osuszacze. W profesjonalnych zastosowaniach rekomendowane są filtry o filtracji poniżej 1 mikrona. Jakość doprowadzonego powietrza jest bardzo ważnym elementem i ma istotny wpływ na efekt późniejszego lakierowania.

Pamiętać należy o tym, że pistolet lakierniczy trzeba trzymać we właściwej odległości od lakierowanej powierzchni. Optymalna odległość kształtuje się na poziomie od 15 do 25 cm w przypadku pistoletów, które natryskują sprężonym powietrzem. Natomiast dla urządzeń bezpowietrznych około 50 cm.

Jaki pistolet lakierniczy wybrać?

Do wyboru mamy wiele modeli w zróżnicowanych cenach. Do wiodących marek należy niemiecka Sata oraz japońska Iwata. Dla lakierników szukających rozwiązań sprawdzonych i ekonomicznych warto wziąć pod rozwagę dwa modele pistoletów lakierniczych. Pierwszy z nich to JA-6111 marki Jonnesway, który idealnie sprawdzi się nawet w rękach doświadczonych lakierników, a jego cena jest naprawdę niska w skali markowych rozwiązań. Dysza 1.4 będzie idealna do malowania lakierami bezbarwnymi, a dysza 1.7 idealna do podkładów. Pistolet ten cechuje się bardzo dobrą jakością i żywotnością. Drugi model, trochę droższy to AZ3 Marki Anest Iwata - czyli pistolet produkowany we Włoszech w fabryce japońskiej Iwaty. Model ten posiada certyfikat niezależnej instytucji świadczący o niskiej stracie materiału, niskim zapotrzebowaniu powietrza –ma bardzo dobre parametry i długą żywotność. Dysza 1.3 idealnie sprawdzi się do lakierów bezbarwnych, zaś dysza 1.5 do podkładów. Oba polecamy na początek swojej kariery lakierniczej lub jako pistolet uzupełniający w profesjonalnych lakierniach samochodowych, przemysłowych i stolarskich.