.

Wszystkie kategorie

03sty

Jak wybrać odpowiedni podnośnik samochodowy?

Niezbędnym wyposażeniem każdego warsztatu jest podnośnik samochodowy. Wykorzystuje się go podczas wielu prac mechanicznych, dlatego należy kierować się rozważnym wyborem podczas jego zakupu. W poniższym wpisie przedstawiamy, na jakie cechy należy zwracać uwagę, gdy szukamy najbardziej odpowiedniego urządzenia.

Co należy uwzględnić podczas wyboru podnośnika?

Podnośnik samochodowy wykorzystywany jest do prostych zabiegów takich jak zmienianie koła. Jego zalety docenia się podczas kontroli stanu podwozia oraz innych zaawansowanych napraw.

Jeśli praca w warsztacie mechanicznym ma przebiegać sprawnie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, to w czasie poszukiwań właściwego urządzenia pamiętajmy o następujących wytycznych:

  • Dopuszczalne obciążenie – gdy w warsztacie mamy do czynienia ze standardowymi samochodami, to przydatne będzie urządzenie charakteryzujące się udźwigiem od 2 do 4 ton. Zajmowanie się cięższymi pojazdami będzie wymagało znalezienia bardziej wytrzymałych maszyn, czyli mających wytrzymałość od 4,5 tony do wyższych wartości.
  • Deklarowana wysokość podnoszenia – należy uwzględnić wysokość zawieszenia samochodów, których przeglądu i napraw zazwyczaj się w warsztacie dokonuje. Zazwyczaj podnośniki umożliwiają podniesienie samochodów od kilkunastu centymetrów do niecałych dwóch metrów. Jednak, jeśli do warsztatu trafiają klienci z samochodami o niższym zawieszeniu, należy zwrócić uwagę na urządzenia o niższej minimalnej wysokości, nawet 60mm.
  • Gwarantowana stabilność – uzależniona od wielkości powierzchni urządzenia oraz wyposażenia w końcówki robocze i inne zabezpieczenia uniemożliwiające zsunięcie się samochodu, np. dodatkowe ramy, elektro-magnetyczne blokady bezpieczeństwa. Nie warto ignorować tego parametru, gdyż od niego zależy przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników.
  • Szybkość podnoszenia – ułatwia sprawne przeprowadzenie pracy, ale też podnoszenie lub opuszczanie samochodu w odpowiednim tempie pozwala krócej narażać auto na momenty niestabilności. Dostępne modele wykonują pracę już w ciągu 25-55 sekund.
  • Rodzaj napędu – oferowane są podnośniki o napędzie hydraulicznym, elektrycznym i najszersza grupa – o elektryczno-hydraulicznym. 

Jakie typy podnośników dostępne są w ofercie?

Wybór urządzenia zależny jest od charakteru obsługiwanych aut. Można zdecydować się na urządzenia jak najbardziej uniwersalne przeznaczone dla szerokiej grupy aut osobowych oraz lżejszych dostawczych o standardowej wysokości podwozia. Jeśli w warsztacie pojawiają się auta ciężarowe, to należy zaopatrzyć się w sprzęt, który udźwignie ich masę. Natomiast, gdy klienci warsztatu poruszają się autami sportowymi o niższym zawieszeniu, to należy to uwzględnić. Typowe podnośniki samochodowe możemy zaklasyfikować do następujących grup:

  • Podnośniki kolumnowe – popularne i uniwersalne, ich podstawę stanowią dwie kolumny wyposażone w urządzenie podnoszące. Kolumny posiadają po dwie pary ramion, dzięki którym samochód podnosi się w zrównoważony sposób. Wykorzystują na ogół napęd hydrauliczny i elektro-hydrauliczny. W tej grupie znajdziemy systemy nożycowe, stemplowe i wielokolumnowe.
  • Podnośniki typu „Żaba” – skuteczność funkcjonowania połączona z nieskomplikowaną, ale pewną budową. Charakteryzują się precyzyjnymi parametrami dla maksymalnej wysokości i wielkości udźwigu. Działają przeważnie na napędzie hydraulicznym. Wygodne do podnoszenia samochodów oraz fragmentów ich konstrukcji.

Poszukując idealnego podnośnika, warto skorzystać z naszego wieloletniego doświadczenia i skontaktować się przed podjęciem właściwej decyzji.

Copyright © 2020 RG-NARZĘDZIA, Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja: egzyl.pl