.

Wszystkie kategorie

10lut

Jak prawidłowo konserwować narzędzia pneumatyczne?

Jeśli chcemy, by nasz sprzęt działał na najwyższych obrotach przed długi czas, musimy zadbać o odpowiednią konserwację. To właśnie dzięki niej możliwe będzie dłuższe wykorzystanie narzędzi, które zazwyczaj przedstawiają przecież dużą wartość. Prawidłowa dbałość sprawi także, że urządzenia nie będą się zacinać, co pozwoli nam działać sprawniej i z większą efektywnością. Regularność i dobre nawyki na pewno się opłacają.

Podstawowe zasady

O czym więc powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że narzędzia pneumatyczne powinny być zawsze suche i przechowywane w przewiewnym miejscu. Przedłużająca się wilgoć i nadmierny kontakt z wodą mogą powodować korozję i inne uszkodzenia, które prowadzą do zacinania się sprzętu, a w końcu do jego całkowitego zniszczenia. Ważna jest także technika pracy z takimi narzędziami. Należy wystrzegać się używania zbyt dużej siły, która może doprowadzić do szybszego zużycia, uszkodzenia lub złamania poszczególnych elementów. Ważne jest też, by zawsze użytkować narzędzia zgodnie z zaleceniami producenta i według informacji podanych w instrukcji obsługi. Wiąże się to także z wykorzystywaniem urządzenia jedynie do zadania, do jakiego zostało stworzone. Kolejny element to systematyczne czyszczenie narzędzi, takich jak wiertarki pneumatyczne, czy szlifierki - najlepiej po każdym dniu pracy. Do naszego bezpieczeństwa bezpośrednio może przyczynić się także regularne dokręcanie łączników, które z powodu wibracji mogą zostać poluzowane. O czym jeszcze pamiętać? Przede wszystkim o tym, że narzędzia pneumatyczne należy stosować z ciśnieniem ok 6,4 bara. Zbyt duże ciśnienie może powodować szybsze zużycie elementów wewnętrznych, w tym łopatek, a w skrajnych przypadkach wywołuje całkowite zacięcie się wiertarek, wkrętaków, czy kluczy pneumatycznych. Szczególną uwagę należy poświęcić także pistoletom lakierniczym, które wymagają zastosowania dokładnych filtrów (filtracja rzędu nawet poniżej 1 mikrona).Ważne jest też dokładne ich czyszczenie, najlepiej po każdym użyciu. W miejscach takich jak duże firmy przemysłowe ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednich filtrów przymocowanych do ścian i osuszaczy zlokalizowanych bezpośrednio przy kompresorze. Wszystko po to, by wyeliminować wodę z obiegu linii pneumatycznej.

Smarowanie urządzeń pneumatycznych

Jeśli chcemy zadbać o nasz sprzęt i sprawić, by działał jak najdłużej, należy zwrócić szczególną uwagę na smarowanie poszczególnych jego elementów. Bez regularnej ochrony przeprowadzanej przy pomocy wysokiej jakości środków, nasze narzędzie „zatrze się” niczym silnik w aucie, a elementy takie jak łożysko czy łopatki, ulegną stopniowemu, ale nieodwracalnemu uszkodzeniu. Odpowiednie smarowanie pozwala także zmniejszyć tarcie między powierzchniami, zminimalizować ich zużycie, usunąć wodę skraplającą się w mechanizmach wykonawczych, czy wyeliminować zanieczyszczenia mechaniczne pomiędzy częściami ruchomymi. Podczas całego procesu należy stosować jedynie specjalny olej do narzędzi pneumatycznych, który wykazuje odpowiednią lepkość. Należy jednak zwrócić uwagę na odpowiednią jego ilość: nadmiar możemy doprowadzić do utraty mocy, a niedobór do zacierania się narzędzia i szybszego zużycia łopatek. Warto pamiętać, że klucze pneumatyczne dużej mocy mogą posiadać dodatkową kalamitkę, przeznaczoną do smarowania smarem mechanizmu udarowego. Odpowiednie jej wykorzystanie pozwala zadbać o najważniejsze części narzędzia, a co z a tym idzie, umożliwia przedłużenie okresu jego eksploatacji. 

Copyright © 2020 RG-NARZĘDZIA, Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja: egzyl.pl