.

Wszystkie kategorie

23kwi

Spawarki - rodzaje i zastosowanie

Często spotykamy się z potrzebą solidnego i trwałego połączenia ze sobą różnych materiałów. Możemy to zrobić, jeżeli je ze sobą zespawamy przy użyciu odpowiedniej spawarki. Spawanie to łączenie ze sobą materiałów poprzez ich miejscowe stapianie i zestalanie. Można w ten sposób łączyć ze sobą metale, a także tworzywa sztuczne. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się, jakie rodzaje spawarek mamy do wyboru i jakie jest ich zastosowanie.

Podstawowe rodzaje spawarek:


Spawarki MIG/MAG – spawarki tego typu spawają elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych (MIG, najczęściej używa się w tym celu argonu albo helu) lub aktywnych (MAG, najczęściej stosowany jest w tym celu dwutlenek węgla albo jego mieszanina z argonem). Spawarki MIG/MAG znajdują zastosowanie w liniach technologicznych, pracach montażowych, remontowych, naprawczych oraz podczas spawania półautomatycznego. Przy ich użyciu można spawać ze sobą konstrukcje wykonane zarówno ze stali, jak i z aluminium.


Spawarki TIG – spawarki tego typu spawają nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych (np. argon, hel albo ich mieszanki). Spawanie tymi spawarkami zapewnia wykonanie połączeń najwyższej jakości. Spoiny wykonane tymi spawarkami charakteryzują się brakiem odprysków i wysoką estetyką, są także bardzo trwałe i wytrzymałe. Można nimi łączyć elementy o różnej grubości, nawet takie, które mają poniżej 1 mm grubości! Zazwyczaj spawarki TIG są wykorzystywane w branży motoryzacyjnej, spożywczej i chemicznej. 


Spawarki transformatorowe – to tradycyjne urządzenia spawalnicze, które charakteryzują się prostą konstrukcją, odpornością na niekorzystne warunki oraz uszkodzenia mechaniczne, a także atrakcyjną ceną - znacznie niższą od cen urządzeń wykonanych w nowszych technologiach. Do ich wad można zaliczyć sporą wagę i rozmiar urządzenia, przez co nie jest to najlepsza spawarka mobilna. Transformator zastosowany w tych spawarkach umożliwia uzyskanie wysokiego natężenia prądu spawania. Stosuje się je w różnych warsztatach, a także w prywatnych gospodarstwach domowych.


Spawarki inwertorowe – spawarki inwertorowe to nowoczesne urządzenia, którymi można spawać z użyciem elektrod. W odróżnieniu od spawarek transformatorowych transformator jest w nich zastąpiony mikroprocesorem. Jego zadaniem jest zmienianie częstotliwości, aby móc uzyskać wysoki prąd spawania. Zaletami tego typu spawarek jest niewielka waga i wymiary, dzięki czemu można ich używać jako spawarek mobilnych, niski pobór mocy, dobra jakość spawu, a także krótki czas chłodzenia.

Copyright © 2020 RG-NARZĘDZIA, Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja: egzyl.pl