Wszystkie kategorie

12mar

Jak czytać oznaczenia na kluczach pneumatycznych?

Klucz pneumatyczny znacznie ułatwia wykonanie wielu prac w warsztacie, również tym przydomowym. To narzędzie zasilane sprężonym powietrzem cechuje się niezwykłą wygodą w użyciu, a także dużą szybkością działania. Bardzo przydaje się między innymi podczas wymiany kół, ale również przy wkręcaniu i wykręcaniu śrub w wielu rodzajach konstrukcji. Narzędzia te różnią się między sobą i aby kupić odpowiednie, potrzebna jest wiedza, jakie informacje kryją stosowane na nich oznaczenia. 

Najważniejsze informacje na kluczach pneumatycznych 

Najważniejsze informacje podawane zazwyczaj już w nazwie produktu to maksymalny moment obrotowy i rozmiar uchwytu nasadki. Na początek przyjrzyjmy się temu pierwszemu. Jest to w dużym uproszczeniu siła, z którą potrafi pracować dane urządzenie. Wartość ta jest podawana w niutonometrach (Nm). Pożądany maksymalny moment obrotowy zależy od zastosowania narzędzia. Do lżejszych, domowych prac wystarczą tańsze klucze pneumatyczne w granicach nawet 300-800 Nm. Najbardziej uniwersalne urządzenia to te o maksymalnym momencie obrotowym 1000-1500 Nm. 

Rozmiar uchwytu nasadki również zależy od zastosowania. Zależy od niego to jakie nasadki będzie można na niego założyć, a więc również, do jakich śrub będzie odpowiedni. Średnicę uchwytu nasadki podaje się w calach. Najczęściej używa się ½" lub ¾". Istnieją również większe urządzenia, których zastosowanie jest jednak dość wąskie. Warto dowiedzieć się dokładnie, jakie narzędzie nada się do wykonania konkretnych prac. 

Pozostałe parametry kluczy pneumatycznych 

To nie wszystkie spośród istotnych informacji, które można znaleźć na opakowaniach kluczy pneumatycznych. Do pozostałych należą: 

  • Średnie zużycie powietrza – jest bardzo ważne. Podaje się je w litrach na minutę. Jako że klucze pneumatyczne wymagają do działania sprężonego powietrza, parametr ten bezpośrednio przekłada się na koszty, z którymi wiąże się ich używanie. Oczywiście potężniejsze narzędzia potrzebują go więcej. 
  • Ciśnienie robocze – podawane w barach. Jest niezwykle istotne: każdy klucz wymaga konkretnego ciśnienia powietrza. Należy dobrać narzędzie w taki sposób, by pasowało do wykorzystywanego kompresora. 
  • Obroty wrzeciona – to szybkość z jaką działa urządzenie, czyli liczba obrotów wykonywanych w ciągu jednej minuty. 
  • Typ udaru – często nie jest podawany, ale można spotkać klucze pneumatyczne korzystające z technologii twin hammer (dwóch młotów), co pozwala na osiągniecie bardzo wysokich momentów obrotowych. 

Warto zrozumieć te parametry i towarzyszące im jednostki, by móc łatwo odczytać oznaczenia na kluczach pneumatycznych. Dzięki temu możliwy będzie zakup odpowiedniego urządzenia oraz jego odpowiedzialna eksploatacja.

Copyright © 2021 RG-NARZĘDZIA, Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja: egzyl.pl