Wszystkie kategorie

15kwi

Mimośrodowa czy oscylacyjna - którą szlifierkę wybrać?

Szlifierka to podstawowe narzędzia do obróbki, wykorzystywane nie tylko w profesjonalnych zakładach, ale również podczas samodzielnego majsterkowania w domu. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli i rodzajów szlifierek, w tym oscylacyjne oraz mimośrodowe. Często pojawia się dylemat, które urządzenie wybrać do konkretnych zadań. W tym wpisie podpowiemy, jakie są różnice między szlifierką mimośrodową i oscylacyjną oraz do jakich czynności są one przeznaczone.

Szlifierka mimośrodowa i oscylacyjna — najważniejsze różnice 

Oba narzędzia mają podobne zastosowanie — służą do obróbki i wygładzania powierzchni. Niemniej można wyróżnić pewne różnice, które wpływają na specyfikę ich pracy. Cechą charakterystyczną szlifierek mimośrodowych jest ruch wahadłowy i obrotowy — obraca się wokół własnej osi, jednocześnie wychyla na boki. Dzięki temu pracuje dość szybko i dokładnie. Oprócz tego wyposażona jest w elastyczny talerz, który dopasowuje się do obrabianej powierzchni, co umożliwia precyzyjne szlifowanie i polerowanie nie tylko prostych, ale i zakrzywionych płaszczyzn (wklęsłych i wypukłych). Zasada działania tych szlifierek jest zbliżona do urządzeń oscylacyjnych, jednak w tym przypadku dochodzi jeszcze mimośrodowy ruch głowicy, co wpływa na szybkość i dokładność pracy.

Szlifierki oscylacyjne wykonują ruchy wahadłowe — w osi poziomej. Ruch ten określany jest mianem oscylacji. Zapewniają bardzo dużą częstotliwość ruchów przy niewielkiej amplitudzie drgań, co sprawia, że gwarantują wysoką wydajność w przypadku dużych powierzchni. Oscylacja oraz wielkość stopy to dwa podstawowe parametry, które wpływają na wydajność szlifierki oscylacyjnej.

Kiedy najlepiej sprawdzi się szlifierka mimośrodowa?

Szlifierki mimośrodowe to urządzenia uniwersalne, dlatego mają nieco szerszy zakres zastosowań niż modele oscylacyjne. Przeznaczone są przede wszystkim do bardziej zgrubnego szlifowania powierzchni płaskich i precyzyjnej obróbki lekko zakrzywionych elementów. Mogą być zastosowane również do ściągania powłok malarskich, a nawet polerowania. Szlifierki mimośrodowe możemy podzielić na: szlifierki z ruchem obrotowym niewymuszonym i szlifierki mimośrodowe z ruchem wymuszonym.

Do jakich prac szlifierka oscylacyjna?

Szlifierki oscylacyjne sprawdzą się przede wszystkim podczas obróbki dużych powierzchni płaskich. Nadaje się także do zgrubnego szlifowania powierzchni z niewielkimi zaokrągleniami. Za sprawą prostokątnej stopy można nią pracować również w trudno dostępnych miejscach (np. narożniki). Zapewniają spokojną, regularną pracę przy niskim poziomie drgań.

Copyright © 2021 RG-NARZĘDZIA, Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja: egzyl.pl