Wszystkie kategorie

15kwi

Jak precyzyjnie wiercić otwory w cienkich materiałach? 

Wiercenie samo w sobie nie jest skomplikowaną czynnością, jednak podczas niektórych prac liczy się wysoka precyzyjność, a wtedy nieodpowiedni sprzęt lub zła technika pracy prowadzą do miernych efektów. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak zwiększyć precyzyjność, przeczytaj ten tekst.

Wiertarki ręczne  

W domowych warunkach otwory wierci się za pomocą wiertarki. Przewiercenie blachy na wylot lub zrobienie otworu w ścianie nie wymaga szczególnych przygotowań. Natomiast wykonanie niewielkiego otworu w detalu, który nie może być zbyt duży lub przeprowadzenie wiertła przez pochyłą powierzchnię wymaga zupełnie innego przygotowania. W takich sytuacjach tradycyjną wiertarką można zniszczyć wiercone miejsce. Jeśli jest to powierzchnia stała, do której trudno się dostać, najlepiej zastosować wiertarkę pneumatyczną, która działa na podstawie kompresora dostarczającego sprężone powietrze. Występuje ona w 3 wersjach. Uniwersalne mają wymienne głowice. Proste pozwalają na wiercenie otworów o małej średnicy. Natomiast kątowe można stosować w miejscach trudno dostępnych. 

Wiertarki stołowe  

W tej grupie znajdują się urządzenia, które przy odpowiednim zamontowaniu pozostaną stabilne. Jeśli dysponujesz tradycyjną wiertarką, lecz co pewien czas musisz wykonać precyzyjny otwór, możesz dokupić sam stojak. Jednak typowe wiertarki stołowe, zwane także kolumnowymi, mają wiele udogodnień, które pozwalają na bardzo dokładne przeprowadzanie pracy. Można w nich regulować wysokość stołu i przechył blatu z wykorzystaniem podziałki kątowej. W niektórych modelach punkt wiercenia wyznacza się za pomocą krzyża laserowego. Wiertło może być dodatkowo smarowane płynem chłodzącym. W bardziej zaawansowanych modelach znajduje się wyświetlacz pokazujący aktualne obroty. Wiertarki stołowe są tak zaprojektowane, aby nacisk nie wywoływał poruszania się wiertła na materiale. 

Dobór wierteł 

Wysokie umiejętności i doskonały sprzęt nie wystarczą do tego, by wykonywać otwory z należytą precyzją. Wiertarkę trzeba wyposażyć w odpowiednie wiertło. Pod pojęciem cienkich materiałów najczęściej kryją się blachy i inne przedmioty metalowe, drewniane listwy, szkło, ceramika, gres oraz płaskie elementy z tworzyw sztucznych. Wiertła do metalu charakteryzują się ostrą końcówką. Najpopularniejsze są wiertła HSS, które doskonale sprawdzają się do aluminium, cynku i mosiądzu. W przypadku metali szlachetnych lepiej użyć wierteł HSS-E, wierteł powlekanych tytanem lub kobaltem. Odpowiednie będą również wiertła ze stali chromowo-wanadowej oraz wanadowo-molibdenowej. Największą precyzję w otworach na drewnianych płaszczyznach uzyskuje się za pomocą wierteł spiralnych z kolcem centrującym. Natomiast do szkła i ceramiki odpowiednie są wiertła płetwowe o trójkątnej końcówce. Dzięki nim można zapobiec uszkodzeniom delikatnych powierzchni. Do tworzyw sztucznych przeważnie używa się wierteł do metalu, jednak ich efektywność będzie zależna od struktury materiału.

 

Copyright © 2021 RG-NARZĘDZIA, Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja: egzyl.pl