Wszystkie kategorie

23maj

Jak dbać o narzędzia warsztatowe?

W każdym warsztacie —profesjonalnym i amatorskim, znajduje się wiele różnorodnych narzędzi, które znacznie ułatwiają i usprawniają pracę. Wymagamy od nich nie tylko skutecznego działania przy realizacji konkretnych zadań, ale również trwałości i niezawodności. Aby jednak to osiągnąć, trzeba poświęcić nieco czasu i uwagi na ich odpowiednią pielęgnację i konserwację. Tylko dzięki temu zapewnimy im sprawność i długą żywotność. W tym wpisie podpowiemy, jak dbać o narzędzia warsztatowe — zarówno elektronarzędzia, jak i narzędzia pneumatyczne, a także ręczne.

Elektronarzędzia: jak zapewnić im długą sprawność?

Elektronarzędzia można obecnie znaleźć w każdym współczesnym warsztacie. Są funkcjonalne, wyjątkowo sprawne technicznie i bezpieczne, ale wymagają też odpowiedniego traktowania. Przede wszystkim należy ich używać zgodnie z przeznaczeniem. Zastosowanie elektronarzędzi do celów, do których nie zostały przystosowane, bardzo szybko może przyczynić się do poważnej usterki lub znacznego skrócenia żywotności.

Kolejna istotna kwestia to dbałość o czystość narzędzi o napędzie elektrycznym. Zaleca się, aby czyszczenie wykonywane było po każdym użyciu danego sprzętu. Szczególnej uwagi pod tym kątem wymagają urządzenia działające w warunkach wysokiego zapylenia. Za każdy razem zwracaj uwagę na kratki wentylacyjne, gdzie najczęściej gromadzi się kurz, a także elementy pokryte smarem, olejami i żywicą, gdyż tego rodzaju zabrudzenia trudno usunąć wodą. Oprócz czyszczenia wymagane jest też regularne smarowanie elementów narażonych na ścieranie.

Na żywotność elektronarzędzi wpływa też jakość stosowanego osprzętu. Wybieraj akcesoria, które wyróżniają się wysoką jakością i dobrymi parametrami technicznymi. W ten sposób zadbasz nie tylko o żywotność sprzętu, ale również dobre rezultaty wykonywanych nim prac. Staraj się również na bieżąco kontrolować elektronarzędzia pod kątem zużytych części, a gdy to konieczne — wymieniaj je na nowe.

Narzędzia pneumatyczne: smarowanie to podstawa 

Narzędzia pneumatyczne, podobnie jak elektronarzędzia, wymagają dbałości o czystość czy kontrolowania stanu technicznego, ale kluczowe znaczenie w tym przypadku ma prawidłowe smarowanie. Bez tego urządzenie o napędzie pneumatycznym zatrze się niczym silnik w samochodzie. Brak smarowania przyczynia się do szybkiego zużycia komponentów, takich jak łożysko czy łopatki. W przypadku skrajnego zaniedbania może dojść do awarii całego mechanizmu napędowego.

Smarowanie urządzeń pneumatycznych przyczynia się do zmniejszania tarcia między współpracującymi powierzchniami i ograniczania zużycia trących powierzchni. Warto też pamiętać o filtrze, który montujemy na ścianie lub bezpośrednio pod narzędziem pneumatycznych (np. pistolety lakiernicze). Zazwyczaj stosujemy jeden odwadniacz wstępny (ok. 30-45 mikronów) i jeden końcowy (1-5 mikronów). Dla urządzeń pneumatycznych zaleca się stosowanie bloków przygotowania powietrza. To jedyna metoda w pełni zgodna z kartami gwarancyjnymi. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu powietrza usuwana jest woda skraplająca się na elementach wykonawczych oraz zanieczyszczenia. Oprócz tego jest to najlepszy sposób na ochronę przeciwkorozyjną. 

Narzędzia ręczne też wymagają twojej uwagi 

Chociaż narzędzia ręczne wyróżniają się prostą budową i mechanizmem działania, też wymagają twojej uwagi. Podstawą, jak w poprzednio opisanych przypadkach, jest dbałość o ich czystość. Po każdym czyszczeniu z użyciem wody konieczne jest dokładne osuszenie elementu, aby nie doszło do rozwoju rdzy. Oprócz tego niektóre elementy należy pokryć warstwą oleju do konserwacji narzędzi. W przypadku wierteł czy innych metalowych części warto stosować środki antykorozyjne, które nie tylko zapewniają ochronę, ale również skutecznie usuwają zanieczyszczenia. Dbaj również o to, aby narzędzia ręczne przechowywane były z dala od wilgoci.

Prawidłowe przechowywanie narzędzi warsztatowych 

Każdy rodzaj narzędzi, bez względu na napęd czy mechanizm działania, wymaga prawidłowego miejsca przechowywania. Dlatego też nasz sklep oprócz szerokiego wyboru różnorodnych narzędzi zapewnia też odpowiednie artykuły, w których można je bezpiecznie i wygodnie przechowywać. Są to m.in. wózki narzędziowe, stoły warsztatowe, pojemne skrzynki, szuflady czy szafki na sprzęt.

Serwis narzędzi

Jeśli podczas użytkowania narzędzia zdarzy się jego usterka, lub potrzebna jest konserwacja warto udać się z takim urządzeniem do sprawdzonego serwisu narzędzi. Zarówno sprzęt pneumatyczny, jak i elektronarzędzia wymagają cyklicznych przeglądów, które mogą przedłużyć ich żywotność. Wyspecjalizowany serwisant z dużym dostępem do części zamiennych, pomoże w utrzymaniu odpowiedniej pracy silnika elektrycznego i pneumatycznego. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

 

Copyright © 2021 RG-NARZĘDZIA, Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja: egzyl.pl