Wszystkie kategorie

23maj

Czym są aerografy?

Chcąc sprawnie, a jednocześnie wyjątkowo precyzyjnie rozprowadzić farbę na powierzchni, warto wybrać aerograf zamiast klasycznego pędzla. Jest to specjalistyczne urządzenie, które w swoim działaniu wykorzystuje wąski strumień farby wtryskiwanej pod wysokim ciśnieniem. Praca z aerografem przebiega sprawnie i — co najważniejsze — bardzo dokładnie. Farba jest równomiernie aplikowana na malowanej powierzchni, dzięki czemu tworzona jest cienka warstwa bez efektu zatarcia. Aerografy wykorzystywane są przede wszystkim przez lakierników, ale również przez modelarzy czy artystów.

Specyfika i działanie aerografu 

Aerograf to urządzenie, które rozpyla farbę, lakier lub tusz wąskim strumieniem pod wpływem wysokiego ciśnienia z dyszy urządzenia. Dzięki temu możliwe jest bardzo precyzyjne rozprowadzenie materiału na praktycznie każdej powierzchni. Jest to narzędzie najczęściej wykonane z metalu. Występuje w formie lekkiego i poręcznego pistoletu o długości kilkudziesięciu centymetrów. Zwykle jego budowa składa się z kilku podstawowych elementów: pistoletu, korpusu, zaworu odcinającego, pojemnika na farbę, mechanizmu rozprowadzającego, końcówki. Końcówka z kolei zawiera takie komponenty jak: dysza, łuska, iglica.

Jedną z istotnych zalet aerografów jest łatwość obsługi. Urządzenie umożliwia regulację strumienia powietrza, które zasysa farbę. Można również kontrolować szerokość strumienia farby, wymieniając końcówkę.

Malowanie przy pomocy aerografu nie tylko usprawnia pracę, ale przede wszystkim pozwala na uzyskanie bardzo precyzyjnych rezultatów. Niemniej trzeba pamiętać, że efekty prac w dużej mierze zależą też od doświadczenia pracownika, doboru odpowiednich parametrów urządzenia, a także gęstości i rodzaju używanej farby czy lakieru. Nie bez znaczenia ma też jakość samego aerografu, a także czystość w jego wnętrzu.

Malowanie przy pomocy aerografu 

Aerograf umożliwia malowanie natryskowe, które znajduje zastosowanie przede wszystkim w lakiernictwie. Sam proces malowania przy odpowiednim przeszkoleniu nie jest skomplikowany, a mając stosowne umiejętności i doświadczenie można uzyskać naprawdę wysokiej jakości efekty prac.

Większość aerografów działa na podobnej zasadzie. Z głowicy wylatuje powietrze pod ciśnieniem, które wytwarza podciśnienie w kanale odprowadzającym, co generuje zasysanie farby z dozownika. Farba jest mieszana z powietrzem, dzięki czemu przybiera postać aerozolu, który następnie rozpylany jest na powierzchni przeznaczonej do malowania. W ten sposób możliwe jest bardzo równomierne pomalowanie nawet dużych powierzchni. Co ważne, za sprawą aerografu można z łatwością dotrzeć nawet do trudno dostępnych szczelin, co często wykorzystywane jest w wielu dziedzinach, np. w motoryzacji.

Jak wybrać odpowiedni aerograf?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że istnieje kilka rodzajów aerografów. Podstawowego podziału możemy dokonać ze względu na możliwość kontroli ilości powietrza i farby. Pod tym względem wyróżniamy aerografy jednofunkcyjne i dwufunkcyjne (oba warianty dostępne są w naszej ofercie). Aerograf jednofunkcyjny pozwala na ustalenie ilości podawanej farby przed rozpoczęciem malowania, z kolei ilość powietrza regulowana jest przy pomocy dźwigni spustu. Aerografy dwufunkcyjne umożliwiają regulowanie zarówno ilości podawanej farby, jak i powietrza w trakcie malowania.

Oprócz tego wyróżniamy aerografy grawitacyjne, podciśnieniowe i boczne, które różnią się metodą pobierania farby. Wskazać można też na warianty urządzeń wewnętrzne i zewnętrzne — ze względu na sposób mieszania farby ze strumieniem powietrza.

Wybór odpowiedniego urządzenia zależy w dużej mierze od specyfiki prac, jakie zamierzamy wykonywać przy jego użyciu. Na rynku dostępne są zarówno aerografy profesjonalne, jak i półprofesjonalne i modelarskie. Ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Oczywiście najtańsze są modele do amatorskiego zastosowania. Profesjonaliści z pewnością zainwestują w solidny, trwały i zapewniający wysoką precyzję działania sprzęt.

Jeśli szukasz sprawdzonego aerografu, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Copyright © 2021 RG-NARZĘDZIA, Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja: egzyl.pl