Wszystkie kategorie

22cze

Najistotniejsze parametry smarownic pneumatycznych

Smarownica pneumatyczna służy do wykonywania jednego z najważniejszych zabiegów konserwacyjnych przy maszynach i urządzeniach — smarowania. Wykorzystywana jest przede wszystkim w przypadku skomplikowanych konstrukcji, które wymagają zaaplikowania smaru w trudno dostępnych miejscach. Wtedy właśnie smarownica pneumatyczna okazuje się najlepszym rozwiązaniem, gdyż wtłacza olej pod wysokim ciśnieniem, dostarczając go nawet do wąskich, ukrytych obszarów. Eliminuje też konieczność rozbierania maszyny na części, oszczędzając mnóstwo czasu i energii.

Spośród różnych typów smarownic, modele pneumatyczne cieszą się zdecydowanie największym zainteresowaniem. Wszystko to wynika z ich niezawodności, precyzyjnego dopasowania ciśnienia roboczego, wysokiej wydajności. Są to sprzęty wyjątkowo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie zapewniające prostą i wygodną obsługę. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem smarownicy pneumatycznej, poznaj najważniejsze parametry, na które konieczne należy zwrócić uwagę.

Wybór smarownicy pneumatycznej: najważniejsze parametry

Parametry techniczne smarownicy pneumatycznej wpływają nie tylko na wydajność i niezawodność pracy, ale przede wszystkim dostosowanie sprzętu do konkretnych potrzeb.

  • Pojemność. Dobór pojemności smarownicy zależy od indywidualnych potrzeb. Większa pojemność jest niezbędna w przypadku profesjonalnych lub bardzo intensywnych zastosowań. Przy sporadycznym użytkowaniu lepiej wybrać smarownicę o mniejszej pojemności.
  • Ciśnienie. Smarownice pneumatyczne zwykle pracują na dość szerokim spektrum ciśnień i mogą być zasilane kompresorami.
  • Prędkość przenoszenia smaru. Określa to, jaką ilość smaru (litry) będzie w stanie przepompować smarownica w ciągu minuty. W tym przypadku wiele zależy od specyfiki zastosowania urządzenia. W przypadku użycia profesjonalnego lub bardzo intensywnego — im większa prędkość, tym lepiej.
  • Waga. Dla komfortu użytkowania smarownicy warto zwrócić uwagę również na jej wagę. Musisz jednak liczyć się z tym, że im większa pojemność urządzenia, tym będzie ono cięższe.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Oprócz opisanych powyżej parametrów technicznych warto zwrócić uwagę również na kilka innych ważnych cech, wpływających na zadowolenie z długotrwałego użytkowania smarownicy pneumatycznej. Istotną kwestią jest przede wszystkim materiał, z jakiego została ona wykonana. Im solidniejsze tworzywo (np. metal) i jakość wykonania, tym większa odporność na uszkodzenia mechaniczne i wytrzymałość. Zwróć też uwagę na elementy dołączone do zestawu, np. przedłużki metalowe i gumowe, komplet uszczelek, podkładki, wąż, wahadło czy sprężynki. Na zwiększenie zakresu zastosowań smarownicy pneumatycznej wpływają też dodatkowe funkcje, którymi coraz częściej wyróżniają się nowoczesne urządzenia, np. smarownice pneumatyczne z manometrem.

 

 

Copyright © 2021 RG-NARZĘDZIA, Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja: egzyl.pl