Wszystkie kategorie

03paź

Wiertarka a wkrętarka - dlaczego nie należy mieszać tych pojęć?

Wykonywanie różnych prac może być szybsze i łatwiejsze, jeśli skorzysta się z odpowiednich elektronarzędzi. W wielu przypadkach rozmaitych ich typów można używać także w nieco innych zastosowaniach, trzeba jednak mieć świadomość z wynikających z tego ograniczeń. Dobrym przykładem będą tu wkrętarki i wiertarki. Choć zasada ich działania i budowa jest podobna – w obu przypadkach głowica będzie wprawiana w ruch obrotowy przez silnik elektryczny – to występuje między nimi sporo różnic. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Do czego są wykorzystywane wkrętarki?

Wkrętarki to urządzenia, które wykorzystuje się do instalowania wkrętów w metalu, drewnie lub tworzywie sztucznym. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość ustawiania maksymalnego momentu obrotowego, z jakim ma być dokręcany używany wkręt. Za sprawą takiej opcji po napotkaniu oporu większego niż ustalony napęd jest odłączany, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia silnika. Właśnie duży moment obrotowy będzie najistotniejszą cechą urządzenia tego typu. Wkrętarki występują również w wersjach z udarem mechanicznym. Najczęściej są urządzeniami akumulatorowymi.

Kiedy używa się wiertarek?

Wiertarki służą do wykonywania otworów. Można nimi wiercić, w zależności od parametrów konkretnego urządzenia, w materiałach budowlanych, metalu, a także drewnie, a nawet szkle i tworzywie, o ile zastosuje się odpowiednie wiertła. Większość wiertarek ma możliwość płynnego ustawiania obrotów. Zwykle kluczową cechą będzie w nich ilość obrotów, a nie wysokość momentu obrotowego. W przypadku urządzeń należących do tej kategorii można spotkać zarówno modele wyposażone w różne typy udaru, jak i bezudarowe. Dostępne są wiertarki akumulatorowe oraz zasilane sieciowo.

Wiertarko-wkrętarki – co to takiego?

Ciekawym połączeniem możliwości obu urządzeń jest wiertarko-wkrętarka. Może ona pracować zarówno w trybie wiercenia – nie ma wówczas ograniczenia momentu obrotowego, jak i w trybie wkręcania – po ustawieniu maksymalnego momentu dokręcającego układ elektroniczny rozłączy silnik, chroniąc go przed awarią.

Copyright © 2021 RG-NARZĘDZIA, Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja: egzyl.pl