Wszystkie kategorie

19lis

Które narzędzia warsztatowe wymagają smarowania?

Narzędzia warsztatowe mogą być sprawne przez wiele lat, o ile będą poddawane właściwej konserwacji. Najszybciej zużywają się narzędzia intensywnie eksploatowane oraz takie, których używa się w trudnych warunkach. Dlatego tak istotna jest odpowiednia ich pielęgnacja i konserwacja. 

Aby ograniczyć proces niszczenia narzędzi, należy zadbać o odpowiednie miejsce ich przechowywania. Miejsce musi być przede wszystkim suche. Wilgoć powoduje rdzewienie metalowych narzędzi i elementów, jest także szkodliwa dla elementów drewnianych. Narzędzia powinny być przechowywane w zamkniętych pojemnikach lub szafkach na narzędzia, niedostępne dla osób niepowołanych, szczególnie dzieci. Części robocze i ostrza należy zabezpieczyć miękkimi nakładkami tak, żeby się nie uderzały o siebie nawzajem. Najważniejsze jest jednak postępowania z narzędziami zaraz po użyciu. 

Jak zabezpieczyć narzędzia? 

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić po skończonej pracy, jest umycie narzędzi najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej, szczotki lub szmatki, a następnie dokładne osuszenie ich. Do niektórych zabrudzeń konieczne jest użycie rozpuszczalników. Narzędzi stalowych w ogóle nie powinno się myć wodą, ponieważ jej resztki mogą przyspieszyć rozwój korozji. Do metalu najczęściej używa się specjalnych preparatów do czyszczenia narzędzi, WD-40, ewentualnie rozcieńczalników lub spirytusu, a następnie zabezpiecza się smarem, który tworzy na powierzchni cienką warstwę chroniącą przed korozją. 

Dodatkowo trzeba pamiętać, że niektóre z narzędzi są mocniej narażone na działanie wody, ponieważ używa się ich w trakcie deszczu. Przykładami takich narzędzi są młotki, nożyce, sekatory. W takich sytuacjach metalowe elementy dodatkowo zabezpiecza się smarem przed pracą. Po jej zakończeniu narzędzia jak zwykle należy umyć i jeszcze raz zabezpieczyć smarem. Szczególnie ważne jest, aby metalowe narzędzia dokładnie wyczyścić i nasmarować, jeśli przez dłuższy czas nie będą używane. Rdza może pojawić się z powodu wilgoci rozproszonej w powietrzu. 

Copyright © 2021 RG-NARZĘDZIA, Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja: egzyl.pl