Wszystkie kategorie

08maj

Jak usuwać stare farby i powłoki lakiernicze?

Aby nowe farby i lakiery dobrze przylegały do powierzchni, konieczne jest dokładne usunięcie starych powłok i wyczyszczenie powierzchni. Przeczytaj nasz krótki artykuł, a dowiesz się, jakie metody zapewnią skuteczne usunięcie starych powłok, nie niszcząc przy tym materiału. 

Stare powłoki można usuwać mechanicznie i chemicznie. Aby uzyskać optymalny efekt, często łączy się obie metody. Wśród profesjonalnych środków chemicznych można znaleźć preparaty do usuwania farb emulsyjnych, olejnych oraz lakierów. Można więc usunąć z ich pomocą większość farb i lakierów z wyjątkiem farb klejowych i dyspersyjnych, które usuwa się przy pomocy wody. 

Jakie narzędzia i preparaty są potrzebne do usuwania starych powłok? 

Preparaty do usuwania starych powłok dostępne są najczęściej w postaci żelu (dzięki czemu preparat nie kapie i nie pryska na boki) oraz w sprayu. Zaletą ich stosowania jest duża oszczędność czasu. Po nałożeniu preparatu należy odczekać tak długo, jak zaleca to producent, następnie zdjąć warstwę preparatu wraz z resztkami starych powłok. Do tego celu nadają się pilniki i szczotki druciane, które pozwalają również na wygładzenie powierzchni. Pilniki dostępne są w różnych kształtach (obrotowe, kuliste, stożkowe i walcowe), dzięki temu można dobrać odpowiedni typ narzędzia do konkretnej powierzchni i dostać się do miejsc trudno dostępnych. 

Jak dobrać odpowiednie narzędzia? 

Szukając odpowiedniego narzędzia, trzeba brać pod uwagę również materiał, z jakiego jest zrobiona czyszczona powierzchnia. Pilniki blacharskie przeznaczone są do aluminium, stali, miedzi i innych metali. Z kolei do powierzchni miękkich takich jak drewno czy plastik stosuje się tarniki. Charakteryzują się one dużymi nacięciami oraz przerwami między nimi. Dzięki takiej budowie możliwe jest szybkie usuwanie starych powłok. Po skończonej pracy wszystkie narzędzia trzeba dokładnie wyczyścić. Szczególnie jeśli w czasie pracy były użyte środki chemiczne, ich resztki mogą powodować uszkodzenie powierzchni narzędzi. 

Copyright © 2022 RG-NARZĘDZIA, Wszelkie prawa zastrzeżone.realizacja: egzyl.pl