.

Wszystkie kategorie

10maj

Mieszadła pneumatyczne. Niezbędne u lakierników i nie tylko

Mieszadła pneumatyczne to specjalistyczne narzędzia przemysłowe typu śmigłowego, zasilane sprężanym powietrzem. Stosowane są do mieszania klejów, farb, rozpuszczalników, płynów, środków spożywczych oraz wszelkich innych substancji, produkowanych na bazie wody.

Przyjrzyjmy się im bliżej.

Ogólna charakterystyka mieszadeł pneumatycznych

Omawiane narzędzia są wykonane ze stali nierdzewnej i osiągają obroty od 300-3 000 na minutę. Mieszadeł pneumatycznych można użytkować w sposób ręczny lub zamontować je na zbiorniku o pojemności od 100 do 1 000 litrów. Siła mieszadeł pneumatycznych tkwi w różnorodności końcówek, które można do nich przyłączyć. One właśnie przesądzają o uniwersalności urządzenia.

Końcówki mieszadeł pneumatycznych

Jeśli potrzebujesz wymieszać cząstki ciał stałych z lepkimi cieczami, zaopatrz się w mieszadło pneumatyczne tarczowe, służące do mieszania płynów o zwiększonej gęstości, czyli żywic oraz, gęstych farb. Mieszadło śmigłowe charakteryzuje się silną cyrkulacją osiową, przez co zaleca się go do tworzenia zawiesin, a kubkowe umożliwi mieszanie cieczy o zwiększonej lepkości.

Kolejne rodzaje końcówek to:

  • mieszadło antyrospryskowe śmigłowe
  • mieszadło ramowe
  • mieszadło łańcuchowe
  • mieszadło kotwicowe

Mieszadło ramowe oraz kotwicowe przeznaczone są do mieszania płynów o dużej gęstości, natomiast łańcuchowe do mieszania cieczy w pojemnikach o małych wlewach.

Zasada działania

Zasady działania mieszadeł pneumatycznych jest bardzo prosta. Strumień cieczy, który płynie się z ruchomej dyszy, odpowiada za wytwarzanie podciśnienia w stożku wlotowym dyfuzora. Strumień cieczy zostaje wydobyty ze zbiornika i porwany. Następnie miesza się on z porwaną cieczą, co przyspiesza jej przepływ. W efekcie mieszanka ciekła rozprzestrzenia się w formie stożkowej, jednocześnie porywając coraz więcej cieczy z otoczenia.

Mieszadła pneumatyczne zazwyczaj stosuje się do mieszania cieczy wodo pochodnych, rozpuszczalników, farb, klejów substancji w przemyśle spożywczym i budowlanym. Powyższe środki zazwyczaj mieszane są w wiadrach, beczkach lub paletopojemnikach. Firma RG Narzędzia posiada w ofercie mieszadła które są trzymane ręcznie, na statywie lub z nakrętkami do zakręcenia na paletopojemniku.

W jej ofercie znajdziemy także mieszadła do przemysłu spożywczego, wykonane z materiałów nierdzewnych (np. wirnik i wał z nierdzewki), a także mieszadła pneumatyczne z certyfikatami EX, antywybuchowe przystosowane do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Wszystkie spełniają normy CE, posiadają polską instrukcję obsługi, gwarancję oraz polski, wyspecjalizowany serwis. Na życzenie zmieniamy też długość wału wirnika, tak aby dopasować je do wielkości np. beczki.