.

Wszystkie kategorie

07cze

Sztuka szlifowania. Jak działają szlifierki oscylacyjne?

Zasada działania

Szlifierki oscylacyjne pneumatyczne wymagają kompresora do sprawnego działania. Służą do precyzyjnej obróbki drewna, usuwania powłok malarskich z metalu oraz szlifowania przedmiotów z tworzyw sztucznych.

Zaopatrzone są w okrągłą tarczę, do której mocuje się papier ścierny. Tarcza wykonuje ruch obrotowy, wychylając się jednocześnie na boki.

Aby tarcza się obracała, niezbędna jest sprężarka, połączona z urządzeniem długim, elastycznym przewodem. Następnie sprężarka tłoczy strumień powietrza pod wysokim ciśnieniem. To właśnie on wprawia w ruch mechanizm, powodujący obroty tarczy. Ma ona gumową osłonę, która chroni przed wydostawaniem się pyłu na boki.

Zaletą omawianych szlifierek jest przede wszystkim:

  • prosta konstrukcja
  • żywotność 
  • bezawaryjność.
  • lekka waga

Co brać pod uwagę?

Kupując szlifierkę oscylacyjną powinniśmy kierować się nie tylko jej marką czy wyglądem. Istnieje bowiem kilka kryteriów, które warto wziąć pod uwagę.

Przede wszystkim ważna jest liczba oscylacji na minutę – im wyższa tym narzędzie wydajniejsze. Ponadto ważna jest średnica tarczy, a także mimośrodowość, czyli amplituda oscylacji. Jest parametrem, wskazującym, na ile stopa szlifierki odchyla się od własnej osi, czyli jak bardzo jest elastyczna.

Kupując szlifierkę, bierzmy pod uwagę także sposób mocowania na papier. Najbardziej popularny jest  papier mocowany na zaczep lub na rzep, znacznie wygodniejszy.

Papier powinien być mocno naciągnięty i równo nałożony. Tarcza szlifierki nie powinna być bardzo mocno dociskana do podłoża, a ono same powinno być pozbawione wystających elementów.

Zadbajmy także o własne bezpieczeństwo i zadbajmy o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym będziemy pracować, ponieważ powstający pył jest łatwopalny, a nawet wybuchowy.