.

Wszystkie kategorie

09wrz Czym są i jakie mają zastosowanie blokady rozrządu? Dowiedz się jak poradzić sobie z naprawą jednego z ważniejszych elementów Twojeg samochodu - rozrządu. 

Czym są i jakie mają zastosowanie blokady rozrządu?

Rozrząd odpowiada za synchronizację zaworów i przekazywania napędu do silnika. Z tego powodu jest jednym z kluczowych mechanizmów w całym samochodzie. O co więc chodzi z blokadą? Jej rola zaczyna być istotna w momencie, kiedy dojdzie do usterki. Praca nad rozrządem nie powinna być rozpoczęta przed jego zablokowaniem. 

Najwięcej zestawów blokady rozrządu znajdziemy (a przynajmniej powinniśmy znaleźć) we wszystkich profesjonalnych warsztatach samochodowych. Blokady rozrządów różnią się w zależności od tego, do jakich silników mają być użyte (benzynowe lub Diesla). Poza tym rozróżnia się je także pod względem przystosowania do marek. Najczęściej jedna blokada sprawdza się tylko przy konkretnej marce, jednak zdarzają się sytuacje, w których zestaw sprawdzi się w kilku przypadkach.

Blokady rozrządu są specjalistycznymi urządzeniami wykorzystywanymi głównie w warsztatach samochodowych. Ich zadanie polega na blokowaniu wałków rozrządu, czym umożliwiają naprawę silnika. Używane są także do ustawiania wałów korbowych podczas wymian pasków w rozrządach. 

Jak używa się blokady rozrządu?

Dokładny sposób użycia blokady rozrządu jest ściśle zależny od marki i modelu samochodu. Aby wymienić pasek rozrządu, należy wymontować, a następnie wymienić pasek i wałek wyrównoważający. Aby dostać się do miejsca przeznaczonego na blokadę, musimy znaleźć śrubę zabezpieczającą, która w każdym samochodzie znajduje się w nieco innym miejscu. W miejsce odkręcanej śruby wkładamy blokadę. Warto przy tym lekko obracać wałem korbowym aż do momentu idealnego spasowania.